CASO DE ÉXITO

RWTH Aachen Hladnejše računalniške vaje

 

 

Sto osebnih računalnikov je v učilnici, v kateri imajo študentje elektrotehnike na RWTH Aachen vaje, ustvarjalo veliko ventilatorskega hrupa in je oddajalo obilico toplote. Tega je zdaj konec: zaradi namizne virtualizacije običajni osebni računalniki niso več potrebni. RWTH Aachen je ena od priznanih tehničnih univerz v Nemčiji. Med drugim slovi tudi po sodobni infrastrukturi, ki je na voljo njenim študentom. Danes si je nemogoče predstavljati študij tehničnih smeri brez vaj za pridobivanje osnovnih računalniških znanj. Zato so te vaje obvezni del študijskega programa.

V učilnici katedre za elektrotehniko in računalništvo (EECS) RWTH Aachen, v kateri imajo vaje bodoči elektroinženirji, je prostora za 100 študentov. Običajni osebni računalniki, ki so jih študentje do tedaj uporabljali, so bili že nekoliko zastareli in jih je bilo treba lani zamenjati. »Odločiti smo se morali, ali bomo znova kupili namizne osebne računalnike ali bomo razmislili o alternativah,« je povedal Heinz Meeßen, ki je na katedri odgovoren za računalniško vzdrževanje. Po kratki oceni različnih možnosti se je zelo hitro kot najboljša rešitev izkazala alternativa, pri kateri učilnice ni bilo treba več opremiti s celotnimi računalniki. »Namizna virtualizacija ima za naših 100 mest izjemne prednosti, ne samo z vidika stroškov nabave in obratovanja, temveč tudi z vidika vzdrževanja sistema.«

Virtualno namizje namesto osebnega računalnika

Učilnico smo se odločili opremiti z L300-sistemi podjetja NComputing in ploskimi TFT-zasloni. »Stari CRT-zasloni so namreč že presegli svojo življenjsko dobo.« Namesto celotnih osebnih računalnikov so zdaj v učilnici le ploski zasloni, ki imajo na hrbtni strani pritrjene L300-škatlice. Te so prek obstoječega omrežja povezane s strojno opremo strežnika, ki je v drugem prostoru. Za virtualno namizje skrbi programska oprema vSpace. Nabavna cena »ultra tankega odjemalca« L300 s programsko opremo vSpace predstavlja le majhen del cene običajnega osebnega računalnika. Tudi med delovanjem so stroški te rešitve bistveno nižji. »L300 zadostuje že 5 W, medtem ko starejši osebni računalniki potrebujejo od 150 do 180 W. Z novo rešitvijo zato porabimo bistveno manj energije za delovanje.« Zaradi nizke moči L300-sistemov tudi ni treba posebej hladiti. Toplota, ki so jo oddajali stari osebni računalniki, je bila do zdaj pomembna težava. »Ni si težko predstavljati, koliko toplote v prostoru ustvari 100 osebnih računalnikov med delovanjem, k čemur je treba prišteti še hrup, ki ga ustvarjajo ventilatorji.« Ker novi sistem oddaja manj toplote, zdaj prihranimo tudi pri hlajenju učilnice. »Naši osebni računalniki so do zdaj drago električno energijo pretvarjali v toploto, ki smo jo z drago električno energijo morali znova odpravljati.«

Varčno tako pri nabavi kot pri uporabi

Zanemariti pa ne gre niti manjših potreb po vzdrževanju. »Nemogoče si je predstavljati, kako težko je vzdrževati 100 osebnih računalnikov, na katerih delajo različni študentje. Pri namizni virtualizaciji so programi nameščeni v strežnik in posodobitev programske opreme je treba opraviti samo enkrat.« Prehod na nov sistem je potekal povsem brez težav. »Največ dela sta pravzaprav povzročili postavitev in priključitev nove strojne opreme. Ko je bilo to opravljeno, je bil sam zagon izveden dokaj hitro. Pomoč pri tem nam je nudil lokalni ponudnik, ki nam je dobavil L300.«

Delo v miru

Od oktobra 2011 smo z L300-sistemom nadomestili že 82 osebnih računalnikov, preostale pa bomo zamenjali v kratkem. Vsako leto te računalnike redno uporablja med 400 in 600 študentov, ki lahko zdaj svoje delo v miru opravljajo v prijetno hladnem in nehrupnem okolju. Univerza pa lahko namesto za vroč zrak svoj proračun zdaj porabi za koristnejše stvari.

Available languages

Suggested reading

Upgrading Computer Labs to Meet Demands of Curriculum and Online Testing
eLearning comes to the students at 15,493 Government Schools of Gujarat
Reduce the digital divide, expand horizons, and save the Amazon?